مبدل حرارتی

مبدل حرارتی هلیكال

مبدل حرارتی هلیكال دستگاهی است كه برای انتقال حرارت بین دوسیال كه یكی از آنها دارای دبی بسیر كمتر و اختلاف دمای زیادتری نسبت به سیال دوم است بكار می رود. بنابراین آنرا باید در مسیر طولانی تری جاری نمود. مبدل حرارتی هلیكال از یك یا چند لوله با تعداد محدود اما با طول بلند تشكیل شده است كه با توجه به سطح مقطع عبوری كمی كه دارند برای دبی های پایین طراحی شده اند. طول بلند آنها نیز باعث بوجود آمدن بیشترین تفاوت دمایی بین ورودی و خروجی سیال خواهد شد.

بخاطر آنكه بتوانند این لوله ها را در كمترین فضا جانمایی كنند آنها را بصورت فنری (هلیكال) می سازند تا به راحتی درون یك پوسته استوانه ای شكل قرارگیرد.

كاربرد عمده مبدل هلیكال در تهیه آب بهداشتی است كه دمای آب مصرفی با دبی كم (مثلا با 2 تا 4 گالن در دقیقه) باید 56 درجه سانتیگراد بالا رود.
مبدلهای هلیكال ساخت شركت مبدل سازان مبنا دارای یك پوسته از جنس كربن استیل ، استنلس استیل یا گالوانیزه مرغوب است كه داخل آن یك یا دو ردیف لوله مسی بصورت هلیكال نصب شده است . عمده كاربرد این مبدلها در پكیج های تهیه آبگرم بهداشتی می باشد.
محاسبه ترمال و مكانیكال این نوع مبدل بصورت دقیق توسط مهندسان این شركت انجام می پذیرد تا بالاترین راندمان حرارتی از مبدل بدست آید.

جزئیات
دارای یك پوسته از جنس كربن استیل ، استنلس استیل یا گالوانیزه مرغوب

كويل از جنس مسی يا استنلس استيل